Meditasyonun Faydaları

Meditasyonun en büyük faydası hem fiziksel hem de zihinsel olarak gevşemeye yardımcı olmasıdır. Meditasyon bedenin işleyişini ve psikolojik olgulara karşı verdiğimiz fizyolojik tepkileri kontrol etmenin en güçlü yoludur. Günümüzde artık biliyoruz ki, bedensel rahatsızlıkların zihinsel boyutu olduğu kadar, zihinsel rahatsızlıkların da beden ve mizacımız üzerinde fiziksel yansımaları oluyor.

İnsanların meditasyonu tercih etmelerinin ilk sebebi stresi azaltıyor olmasıdır. Sürekli maruz kaldığımız zihinsel ve fiziksel stres bedendeki stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesinin artmasına sebep olur. Bunun sonucunda uyku düzeni bozulur, depresyon ve kaygı artar, yorgunluk ve düşünce de bulanıklıklar meydana gelebilir. Meditasyonun stresi azalttığı gözlemlenmekle beraber stresle tetiklenen rahatsızlıkları olan kişilerde semptomları azaltabilmektedir.

Ayurveda

Meditasyon ayrıca stres seviyesini düşürdüğü için endişe ve kaygının azalmasına yardımcı olur. Özellikle yüksek stresli çalışma ortamlarında işle ilgili kaygıyı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Düzenli meditasyon, sosyal kaygı, fobiler ve obsesif-kompulsif davranışlar gibi kaygı ve kaygı ile ilişkili ruh sağlığı sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur. Bazı meditasyon yöntemleri depresyonu iyileştirirken hayata daha pozitif bir bakış açısıyla bakmamıza yardımcı olurlar. Meditasyon kalıcı odaklanma sağlamak, olumsuz düşünme, duygular ve fiziksel duyumlar ortaya çıktığında bu odağa geri dönmek için beyini eğitir. Meditasyonun, özellikle depresyonla bağlantılı bazı beyin bölgelerini değiştirdiği gözlemlenmiştir. Meditasyonun amacı, stresi bir kenara itmek ya da olumsuz düşünmeyi engellemek değil, daha ziyade onlara karşı hareket etmek zorunda olmadığınızı anlamak ve bu düşünce ve duyguların etkisine kapılmadan sadece farkına varmak ve onlarla olabilmektir.

 

Meditasyon sırasında bedenimizde meydana gelen en büyük fizyolojik değişikliklerden biri, solunum hızının düşmesi sonucunda metabolizmanın yavaşlamasıdır. Meditasyonun aynı zamanda kan basıncı üzerinde de etkisi vardır; meditasyon sırasında ve sonrasında kan basıncının düştüğü gözlemlenmiştir ve bu sebeple yüksek tansiyon hastaları için tavsiye edilmektedir.

 Meditasyon ayrıca kendinizi daha iyi anlamanıza ve en iyi versiyonunuza doğru evrimleşmenize yardımcı olur. Özellikle ‘Ben Kimim?’ sorusu üzerine odaklanan bir meditasyon size kim olduğunuz ve kim olmadığınızı görmenizde yardımcı olacaktır. Meditasyon zihinsel disiplin ve iradeyi geliştirir ve istenmeyen dürtülerin tetiklenmesinden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bu, çeşitli bağımlılıklardan kurtulmanıza, kilo vermenize ve diğer istenmeyen alışkanlıkları yönlendirmenize yardımcı olabilir. Meditasyonu her yaş grubundan insan hem fiziksel hem zihinsel sağlığını geliştirmek için kullanabilir. Her biri farklı etkiye sahip olan bir sürü farklı meditasyon yöntemi vardır. Başlamak isteyenler önce farklı meditasyon yöntemlerini kendilerini adama baskısı olmadan deneyerek kendilerine en uygun olanı bulmalıdırlar. Farklı ihtiyaçlar dönemsel olarak farklı meditasyon yöntemlerinin uygulanmasını gerektirebilir; kişi farklı duygusal veya fiziksel ihtiyaçları için birden fazla meditasyon yöntemini benimseyebilir. Her gün meditasyon yapmak için birkaç dakikanız olsa bile meditasyon yaşam kalitenizi arttırmak için harika bir yöntemdir.

AYURVEDA-İSTANBUL (111)
AYURVEDA EĞİTİM VE KURS TAKVİMİ

There are no upcoming events at this time

wellnes-egitimleri-icon
ayurvedaicon

AYURVEDA İSTANBUL

ayurveda-egitim-kursu-01
wellness-kurs-egitim-01

AYURVEDA, YOGA, NEFES VE AYURVEDİK YAŞAM BLOĞU

Nisan 18, 2020

Yogaveda

Yogveda Dr Pratap ve Rishi Nath ile Yoga ve Ayurveda öğretmenleri eğitim programı Yogveda Ayurveda ve yogaya göre, […]
Nisan 18, 2020

Yoga ve Faydaları

YOGA’NIN ŞİFA GÜCÜ Yoga'nın Faydaları 5000 yıl önce doğan yoganın beden-zihin-duyguları üzerindeki derin birleştirici etkisi, bilimsel araştırma sonuçları […]
Nisan 18, 2020

Ayurveda Beslenme

AYURVEDA Beslenme Nedir? Ayurveda yaşamında beslenme önemli bir rol oynar, Ayurveda'da sağlık, güçlü sindirimden kaynaklanır ve hastalık zayıf […]
Nisan 18, 2020

Ayurveda Detox

AYURVEDA Ayurvedik Detoks Çayı Sabah erkenden alınan bir detoks çayı en iyi yoldur. Ayurvedik Detoks çayı içerek detoksifikasyonunu […]
parallax background

İSTANBUL DA AYURVEDA
YOGA EĞİTİMLERİ

Bizi Arayın +90 532 204 02 07

Yada


Formu doldurun sizi arayalım.
Çok yakında başlıyoruz.

Ayurveda Wellness Eğitim Sertifikası - 100 +100 Saat = 200 Saat - Yaz 2020 / Kış 2021.