Ayurveda Nedir?

Ayurveda ‘Uzun Yaşam Bilimi’, kökeni Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanan, 5000 yıldan fazla süredir uygulanan doğal bir şifa sistemidir. Ayurveda, insanoğlunun potansiyelinin üst sınırlarını keşfetmesini sağlayan, her anlamda dengede ve zinde kalmasına yardımcı olan bütüncül bir yaşam şeklidir. Ayurveda kelimesi Sanskrit dilinde ‘Yaşam Bilimi’ anlamına gelir. En eski tedavi yöntemlerinden biri olan Ayurveda, tüm diğer kültürlerdeki tıbbı tedavi yöntemlerinin başlangıç noktasıdır. Ayurveda’ya göre sağlık, hastalıklardan veya şikayetlerden kurtulmak olarak görülmek yerine sınırsız fiziksel, zihinsel ve ruhsal potansiyelin ortaya çıkardığı uyum ve mutluluk olarak tanımlanır.

Ayurveda

Ayurvedanın bilgeliği olmadan, kendimizi sadece sağlıksız değil, aynı zamanda mutsuz ve ruhsal olarak da kafa karışıklığı içinde bulabiliriz. Ayurveda ile bireysel tipimiz için doğru diyeti, bağışıklık sistemimizi nasıl geliştireceğimizi, cinsel enerjinin ve gençleşmenin doğru kullanımının anahtarlarını ve bizi tüm çabalarımızda yeni bir farkındalık seviyesine yükseltebilecek bilinçli bir yaşam biçimini öğrenebiliriz.
Herkesin bireysel ve benzersiz parmak izi taşıması gibi Ayurveda öğretisinde de her kişinin benzersiz bir enerji formu vardır. Bireysel enerji yapımız bizlerin zihinsel, fiziksel ve duygusal özelliklerin bir kombinasyonudur.

Ayurveda’nın amacı; kişinin doğuştan sahip olduğu Bünye Tipini (beden ve zihin birleşimi neticesinde oluşan ‘Fıtrat’ veya Sanskrit dilinde ‘Dosha’) belirleyerek, hayat boyu dengede kalmasını sağlayacak olan bilgiler doğrultusunda kişilerin genel sağlık, zindelik ve esenlik haline olumlu ivme kazandırarak, yaşamda daha mutlu, huzurlu, sağlıklı ve yaratıcı olmamızı sağlayan hakiki harmoniyi yaratmaktır.
Ayurveda beden, zihin ve ruhun tüm evrenle ilişkisini kapsayan; bizlere kendimiz ve çevremizle nasıl uyum içinde yaşayacağımızı gösteren bir vizyondur.
Ayurveda tıbbına göre, felsefeden alınan keyif yaşamın gayelerinden biridir. Ancak bazı şeylerin üzerine fazlaca düşerseniz, bundan keyif alma becerinizi kaybedebilirsiniz. Hastalıklarda doğanın size bazı şeylerin üzerine fazlaca düştüğünüzü gösterme yollarından biridir. Felsefi inanışa göre, yalnızca bağışıklık sistemi güçlü olan bir insan sağlıklı olabilir. Bağışıklık sistemimiz güçlü olduğu sürece hiçbir hastalık geçirmeyiz. Ayurveda sadece tedaviye odaklanmakla kalmaz, hastalığın temel nedenine ulaşıp bunu ortadan kaldırarak kişinin sağlığını korur.

AYURVEDA EĞİTİM VE KURS TAKVİMİ

There are no upcoming events at this time

AYURVEDA, YOGA, NEFES VE AYURVEDİK YAŞAM BLOĞU

Nisan 18, 2020

Yogaveda

Yogveda Dr Pratap ve Rishi Nath ile Yoga ve Ayurveda öğretmenleri eğitim programı Yogveda Ayurveda ve yogaya göre, […]
Nisan 18, 2020

Yoga ve Faydaları

YOGA’NIN ŞİFA GÜCÜ Yoga'nın Faydaları 5000 yıl önce doğan yoganın beden-zihin-duyguları üzerindeki derin birleştirici etkisi, bilimsel araştırma sonuçları […]
Nisan 18, 2020

Ayurveda Beslenme

AYURVEDA Beslenme Nedir? Ayurveda yaşamında beslenme önemli bir rol oynar, Ayurveda'da sağlık, güçlü sindirimden kaynaklanır ve hastalık zayıf […]
Nisan 18, 2020

Ayurveda Detox

AYURVEDA Ayurvedik Detoks Çayı Sabah erkenden alınan bir detoks çayı en iyi yoldur. Ayurvedik Detoks çayı içerek detoksifikasyonunu […]
parallax background

İSTANBUL DA AYURVEDA
YOGA EĞİTİMLERİ

Bizi Arayın +90 532 204 02 07

Yada


Formu doldurun sizi arayalım.
Çok yakında başlıyoruz.

Ayurveda Wellness Eğitim Sertifikası - 100 +100 Saat = 200 Saat - Yaz 2020 / Kış 2021.