Ayurveda Nedir?

Ayurveda ‘Uzun Yaşam Bilimi’, kökeni Hindistan’ın Vedik kültürüne dayanan, 5000 yıldan fazla süredir uygulanan doğal bir şifa sistemidir. Ayurveda, insanoğlunun potansiyelinin üst sınırlarını keşfetmesini sağlayan, her anlamda dengede ve zinde kalmasına yardımcı olan bütüncül bir yaşam şeklidir. Ayurveda kelimesi Sanskrit dilinde ‘Yaşam Bilimi’ anlamına gelir. En eski tedavi yöntemlerinden biri olan Ayurveda, tüm diğer kültürlerdeki tıbbı tedavi yöntemlerinin başlangıç noktasıdır. Ayurveda’ya göre sağlık, hastalıklardan veya şikayetlerden kurtulmak olarak görülmek yerine sınırsız fiziksel, zihinsel ve ruhsal potansiyelin ortaya çıkardığı uyum ve mutluluk olarak tanımlanır.

Ayurveda

Ayurvedanın bilgeliği olmadan, kendimizi sadece sağlıksız değil, aynı zamanda mutsuz ve ruhsal olarak da kafa karışıklığı içinde bulabiliriz. Ayurveda ile bireysel tipimiz için doğru diyeti, bağışıklık sistemimizi nasıl geliştireceğimizi, cinsel enerjinin ve gençleşmenin doğru kullanımının anahtarlarını ve bizi tüm çabalarımızda yeni bir farkındalık seviyesine yükseltebilecek bilinçli bir yaşam biçimini öğrenebiliriz.
Herkesin bireysel ve benzersiz parmak izi taşıması gibi Ayurveda öğretisinde de her kişinin benzersiz bir enerji formu vardır. Bireysel enerji yapımız bizlerin zihinsel, fiziksel ve duygusal özelliklerin bir kombinasyonudur.


Ayurveda’nın amacı; kişinin doğuştan sahip olduğu Bünye Tipini (beden ve zihin birleşimi neticesinde oluşan ‘Fıtrat’ veya Sanskrit dilinde ‘Dosha’) belirleyerek, hayat boyu dengede kalmasını sağlayacak olan bilgiler doğrultusunda kişilerin genel sağlık, zindelik ve esenlik haline olumlu ivme kazandırarak, yaşamda daha mutlu, huzurlu, sağlıklı ve yaratıcı olmamızı sağlayan hakiki harmoniyi yaratmaktır.
Ayurveda beden, zihin ve ruhun tüm evrenle ilişkisini kapsayan; bizlere kendimiz ve çevremizle nasıl uyum içinde yaşayacağımızı gösteren bir vizyondur.
Ayurveda tıbbına göre, felsefeden alınan keyif yaşamın gayelerinden biridir. Ancak bazı şeylerin üzerine fazlaca düşerseniz, bundan keyif alma becerinizi kaybedebilirsiniz. Hastalıklarda doğanın size bazı şeylerin üzerine fazlaca düştüğünüzü gösterme yollarından biridir. Felsefi inanışa göre, yalnızca bağışıklık sistemi güçlü olan bir insan sağlıklı olabilir. Bağışıklık sistemimiz güçlü olduğu sürece hiçbir hastalık geçirmeyiz. Ayurveda sadece tedaviye odaklanmakla kalmaz, hastalığın temel nedenine ulaşıp bunu ortadan kaldırarak kişinin sağlığını korur.